Значення фізкультхвилинок на уроках


Приймаючи дитину до школи, потрібно враховувати, що маємо справу з дитячим організмом, який росте, розвивається. Для нормального розвитку дитині молодшого шкільного віку потрібно багато рухатися (ходити, бігати). Як стверджує народна мудрість, «рух – це життя і здоров’я». Норма природної потреби в русі у дітей цього віку становить приблизно 1,5 – 2 години на добу.
Проте зі вступом до школи рухова активність дитини зменшується. Руховий режим з відносно довільного змінюється на обумовлений строгими правилами поведінки.
Більшу частину доби дитина перебуває у статичному положенні, тобто сидить: у школі під час уроків; удома, коли виконує домашні завдання, читає, переглядає телепередачі або грається у комп’ютерні ігри. При цьому дитина несе велике фізичне навантаження. Статичне навантаження вступає у протиріччя з фізичним розвитком дитини. Як наслідок – розвиток перевтоми. У дитини знижується працездатність, проявляються негативні емоції, погіршується самопочуття. Дитина скаржиться на головний біль. Дехто з дітей починає порушувати правила поведінки на уроці.
Тому при виявленні в дітей перших ознак перевтоми необхідно робити перерви, під час яких діти б могли виконувати нескладні фізичні вправи.
Такі перерви під час уроку (фізкультхвилинки, фізкультпаузи) сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців. 
Фізкультхвилинка ( фізкультпауза) має стати обов’язковим елементом кожного уроку в початковій школі (крім тих уроків, на яких сам процес навчання передбачає достатню рухливість, наприклад, уроків музики, трудового навчання, ритміки, фізичного виховання)

Завдання фізкультурних хвилинок і пауз:

• повернути втомленій дитині працездатність, увагу;
• зняти м'язове і розумове напруження;
• попередити порушення постави;

Недооцінка фізкультурних хвилинок і пауз є однією з причин тієї парадоксальної статистики, яка свідчить, що кількість дітей із різними захво­рюваннями з класу до класу не зменшується, а навпаки, збільшується, досягаючи 4-5 (!) разів порівняно з початком навчання у школі.
Виняткове значення фізкультхвилинки мають у роботі з молодшими школярами, особливо з шестирічками. Їм дуже важко висидіти весь урок. Для підвищення загальної працездатності, поліпшення їхнього здоров‘я дуже корисні фізкультхвилинки і паузи. Вони знімають втому, нормалізують увагу й активність, відновлюють сили й робочий настрій, почуття бадьорості й свіжості, підвищують дисциплінованість. 
Фізкультхвилинка включає 3-4 вправи, добре знайомі дітям і легкі для виконання. Кожна вправа виконується 3-4 рази в середньому темпі. Тривалість фізхвилинки 2-3 хвилини.
Вправи мають добиратися таким чином, щоб протягом дня цілеспрямовано навантажувалися і розслаблялися різні групи м’язів дітей: плечового пояса, спини, тазостегнових суглобів. Необхідно включати в комплекс вправи для відпочинку очей, дихальні вправи, вправи на координацію рухів.
Щоб процес виконання фізичних вправ був цікавим для дітей, необхідно час від часу змінювати вправи (кожні 2-3 тижні), виконувати їх під музику, включати танцювальні рухи.
Дітям подобаються фізкультхвилинки, які супроводжуються віршованими текстами.
Щоб у дітей не збивався ритм дихання, їхні рухи були точними і сильними, при проведенні таких фізкультхвилинок учитель промовляє текст, а діти виконують вправи.
Чим більшим є статичне навантаження, тим частіше й активніше потрібно робити фізичні вправи. В першому класі необхідно проводити по дві фізкультхвилинки - на 10-ій і 20-ій хвилині кожного уроку. Але якщо діти швидко стомлюються, можна провести і три фізкультхвилинки протягом уроку (особливо в першому півріччі ).
Під час виконання вправ дуже важливо забезпечити приплив свіжого повітря в клас. Якщо є змога музично супроводжувати фізкультпаузи, то це є додатковим фактором відпочинку дітей. Бувають різні види фізкультурних хвилинок і пауз:

¾ комплекси фізичних вправ (передбачають вправи для м'язів рук, спини, ніг, які здатні зняти статичне напруження, активізувати дихання, посилити кровообіг (усунути застійні явища);
¾ кінезіологічні ( з метою профілактики деяких соматичних захворювань у дітей);
¾ імітаційні ( віршовані ) ;
¾ ігрові ( стимулюють пізнавальну діяльність молодших школярів).

Фізхвилинки на уроках 
Комплекси фізичних вправ

Комплекс 1

1. В.п. – сидячи за партою, руки навхрест на парті,голову опустити.
1 – 2 – підняти голову, руки вперед угору, прогнутися, подивитися на руки ( вдих);
3 – 4 – в.п. ( видих).
Повторити 4 – 6 разів у повільному темпі. Виконуючи вправу, напружити м‘язи, прогнутися в попереку, потягнутися за руками ввгору, приймаючи в.п., розслабити м‘язи.
2. В.п. – сидячи за партою, руки на парті.
1 – руки перед грудьми, лікті на рівні плечей, долонями вниз;
2 – руки вперед, долонями всередину;
3 – руки перед грудьми;
4 – в.п.
Повторити 4 – 6 разів у середньому темпі. Тулуб тримати вертикально. Дихати рівномірно, без затримок.
3. В.п. – сидячи за партою, долоні на колінах
1 – 2 – стати в. положення о.с. ( вдих).
Повторити 4 – 6 разів у повільному темпі. Підводячись, допомагати руками.

Комплекс 2

1. В.п. – сидячи за партою, руки до плечей.
1 – руки вперед, пальці розчепірити ( вдих);
2 – в.п. ( видих).
Повторити 4 – 6 разів у середньому темпі . Руки згинати до плечей енергійно, плечі розводити так,щоб сходилися лопатки. Голову тримати рівно.
2. В.п. – стоячи біля парти, ноги нарізно, ліву руку за голову, праву за спину.
1 – 3 пружні нахили вправо, натискаючи лівою рукою на голову ( видих);
4 – змінити положення рук ( вдих);
5 – 8 те саме в інший бік.
Повторити 3 – 4 разів в кожен бік у середньому темпі. Ноги не згинати.
3. В.п. – стоячи з боку парти, обличчям до неї, руки на парті.
1 – 2 – присісти на носках, коліна розвести ( видих);
3 – 4 в.п.
Повторити 4 – 6 разів у повільному темпі. Тулуб тримати вертикально, голову не нахиляти.

Комплекс 3

1. В.п. – сидячи за партою, руки вперед, долонями вниз.
1 – пальці стиснути в кулак;
2 – в.п. Виконати до 6 – 8 стискань і опустити руки.
Повторити 4 – 6 разів у середньому темпі. Дихати довільно.
2. В.п. – сидячи за партою, голова опущена, руки за голову, пальці зчеплені, лікті опущені.
1 – 2 піднімаючи голову, розвести лікті і прогнутися ( вдих);
3 – 4 розслаблюючи м‘язи, повернутися у в.п. ( видих).
Повторити 4 – 6 разів. Відводячи лікті в сторони, лопатки звести.

Коментарі

Публікації

День Фізичної культури і Спорту в НВК № 30 "ЕКОНАД" м. Києва

Майстер-клас з основ туризму в рамках презентаційного тижня СЦ "Гармонія"

Кубок "Захисник Вітчизни - 2015" з футболу в НВК "Домінанта"

Футзальні ворота в НВК № 30 "ЕкоНад" м. Києва